Nový autokar Tourismo RHD bude dostupný v štyroch modeloch a troch dĺžkach
Novému Tourismo RHD bude BUSportál postupne venovať sériu viacerých článkov. Dnes si konkrétnejšie predstavíme detaily dĺžkových variánt dostupných modelov.
Utorok, 20. jún 2017, olala
Súvisiace články:
Nový zájazdový autokar Mercedes-Benz Tourismo RHD high-deck.
Malá ochutnávka z včerajšej slávnostnej premiéry nového MB Tourismo


Je zrejmé, že všetky modely v prvom rade spájajú funkčnosť s nákladovou efektivitou.
Nový elegantný autokar Tourismo RHD má už na prvý pohľad typické rysy Mercedes-Benz. Základné črty preberá od svojho predchodcu a je súhrou tvarov a línií, výsledkom ktorých je maximálna nákladová efektivita, vychádzajúca z výrazne vylepšenej aerodynamiky a zníženej hmotnosti.
Nové Tourismo má o približne 200 kg nižšiu hmotnosť, čím sa konštruktérom podarilo znížiť spotrebu paliva až o 4,5 percenta, s porovnateľne vybaveným modelom z predchádzajúcej verzie. S použitím novej generácie motora OM 470 s balíkom účinnosti, ktorý bol uvedený v lete 2016, dosahuje úspora paliva až sedem percent.
Je to v prvom rade výsledok kompletnej aerodynamickej optimalizácie, ktorou nové Tourismo RHD prešlo.

Sortiment nového autokaru Tourismo budú tvoriť štyri základné modely, založené na modulárnom systéme s dvomi rozmermi - 6 090 mm a 6 910 mm a dvomi zadnými previsovými dĺžkami (3 315 mm/2785 mm). V kombinácii s dvomi alebo tromi nápravami a jedným identickým predným previsom 2 890 mm sú výsledkom štyri varianty Tourisma v troch dostupných dĺžkach.

S touto škálou, ktorá sa už osvedčila pri predchádzajúcom modeli, bude nové Tourismo pokrývať prakticky celý segment high-deck zájazdových autokarov v Európe.

Štyri modely Tourismo RHD:
  • Tourismo RHD: základný model s dvomi nápravami, dlhý 12 295 mm, s rázvorom 6 090 mm, a maximálnou kapacitou batožinového priestoru 9,9 m³. Ide o klasickú veľkosť pre európsky trh zájazdových autokarov.

  • Tourismo RHD M2: rozšírená verzia dvojnápravového modelu. Je 13 115 mm dlhý, s rázvorom 6 910 mm, maximálny objem batožinového priestoru dosahuje 12,1 m³. Je to obzvlášť ekonomický variant, hlavne vďaka zvýšeniu maximálnej prípustnej celkovej hmotnosti vozidla v EÚ na 19,5 t.

  • Tourismo RHD M: klasická verzia trojnápravového modelu s dĺžkou 13 115 mm, rázvorom 6 090/1 350 mm a objemom batožinového priestoru 9,9 m³. Jedná sa o vysokodlažný model so značnými hmotnostnými rezervami, ktorý je obzvlášť populárny v strednej Európe.

  • Tourismo RHD L: trojnápravový zájazdový kolos. Je 13 935 mm dlhý, rázvor dosahuje 6 910/1 350 mm, maximálny objem batožinového priestoru 12,1 m³. Charakterizuje ho ideálna kombinácia vysokého počtu sedadiel, veľkej kapacity batožinového priestoru a hmotnosti.

Zo zmeny modelov budú profitovať najmä trhy s pravostranným riadením. Doteraz bol rad Tourismo RHD v tomto segmente obmedzený iba na dva modely, teraz zahŕňa všetky štyri varianty modelu high-deck.

Všetky varianty nového Tourismo RHD majú šírku 2,55 m. Výška (vrátane klimatizačného systému na streche) sa oproti predchádzajúcemu modelu zvýšila o niekoľko centimetrov na 3,68 m. Tourismo RHD zostáva naďalej kompaktný, čo je výhodou pre garáže a parkovacie miesta, ako aj brány a príjazdové cesty. Kapacita batožinového priestoru, v závislosti od modelu, je v porovnaní s predchádzajúcou verziou vyššia o niekoľko sto litrov.