SMART dopravu v Šali bude zabezpečovať nový elektrobus
Odovzdanie nového elektrobusu do užívania cestujúcim. Zľava Ľubomír Melichar, konateľ spoločnosti, SOLARIS SLOVAKIA; Jozef Belický, primátor mesta Šaľa; Karol Petőcz, generálny riaditeľ spoločnosti ARRIVA Nové Zámky.
Ďalší
Obyvatelia Šale môžu od dnešného dňa využívať nový elektrobus spoločnosti ARRIVA. Počas prvých troch dní, teda v piatok a počas víkendu, ním môžu cestovať zadarmo.
Piatok, 30. jún 2017, olala
Pilotnú jazdu moderným prostriedkom mestskej autobusovej dopravy absolvovali primátor mesta Šaľa Jozef Belický a zástupcovia spoločnosti ARRIVA, ktorá mestskú dopravu v Šali zabezpečuje. Mesto Šaľa patrí k priekopníkom elektromobility na Slovensku. Už v roku 2015 vybavilo dvoma elektromobilmi mestskú políciu.

„V rámci konceptu SMART cities patrí SMART doprave dôležité miesto. Ide nielen o ekologickejšiu dopravu, ale predovšetkým o to, aby bola verejná doprava pre ľudí dostupnejšia, pohodlnejšia a dokázala ich bezpečne a včas dopraviť čo najbližšie k cieľu ich cesty. Tak dokáže verejná doprava konkurovať individuálnej doprave autami, čím by v strednodobom horizonte mohla prispieť k výraznému skvalitneniu životného prostredia v našich mestách,“ povedal počas cesty elektrobusom v Šali Karol Petőcz, generálny riaditeľ spoločnosti ARRIVA Nové Zámky.

Nový elektrobus v Šali je nízkopodlažný a má porovnateľné parametre a výkon ako tradičný autobus. Na rozdiel od autobusu so spaľovacím motorom však spĺňa prísnejšie ekologické kritériá. Navyše – náklady na jeho prevádzku a údržbu by mali byť oproti klasickému dieselovému autobusu nižšie. Veľkým plusom sú nulové emisie a nízka hladina hlučnosti, ktorú dopravné prostriedky spôsobujú svojim pohybom.„Som veľmi hrdý, že práve obyvatelia nášho mesta Šaľa budú môcť cestovať elektrobusom ako prví v Nitrianskom kraji. Veríme, že práve tichšia prevádzka a nulové emisie elektrobusu prispejú k zlepšeniu životného prostredia a komfortu občanov,“ povedal Jozef Belický, primátor mesta Šaľa.

Dvanásťmetrový plne klimatizovaný elektrobus prejde na jedno nabitie minimálne 120 kilometrov. Nabíjanie zabezpečí rýchlonabíjacia stanica v priestoroch areálu spoločnosti ARRIVA v blízkosti autobusovej stanice. Elektrobus odvezie naraz približne 70 cestujúcich. Na jeho palube sa nachádza 31 sedadiel, z toho tri sklopné vo vyhradenej časti určenej pre prevoz detského kočíka alebo invalidného vozíka. Nové vozidlo je nízkopodlažné. „To zvyšuje pohodlie predovšetkým starším a imobilným cestujúcim a matkám s deťmi,“ povedal K. Petőcz. Elektrobus disponuje aj bezplatným Wi-Fi pripojením a štyrmi USB zásuvkami pre možnosť dobíjania mobilných zariadení, ktoré sú rovnomerne rozmiestnené v jeho priestore a viditeľne označené. Autobus je vybavený kamerovým systémom, ktorý slúži predovšetkým pre bezpečnosť cestujúcich a zároveň slúži na ochranu majetku.

Ceny cestovných lístkov v šalianskej mestskej autobusovej doprave zostávajú aj po nasadení nového ekologického vozidla nezmenené. Cena základného cestovného lístka, zakúpeného u vodiča ostáva rovnaká - 0,40 eur; žiaci a študenti cestujú za 0,20 eur a dôchodcovia do 70 rokov za 0,15 eur. Pri kúpe cestovného lístka prostredníctvom elektronickej čipovej karty cestujú cestujúci ešte lacnejšie. Základný cestovný lístok stojí v takom prípade 0,30 eur, žiacky a študentský 0,15 eur a dôchodcovia do 70 rokov sa odvezú za 0,13 eur.

TS: ARRIVA
Elektrobus mestskej autobusovej dopravy v Šali.
Pilotná jazda elektrobusom za účasti predstaviteľov mesta Šaľa, spoločnosti ARRIVA, SOLARIS SLOVAKIA a verejnosti.