'Manspreading' nový druh zákazu v autobusoch verejnej dopravy v Madride
Spolu s ikonami "zákaz fajčenia" alebo "zákaz hádzania odpadkov", sa cestujúci v Madride môžu stretnúť s novým zákazom hlavne pre mužov: "zákaz sedenia s rozkročenými nohami."
Utorok, 04. júl 2017, olala


Od tohto mesiaca sa môžu cestujúci v autobusoch v Madride stretnúť s ikonami, ktoré upozorňujú na rešpektovanie hraníc sedadla v autobuse. Táto iniciatíva je zameraná hlavne na mužov, ktorí pri sedení zaberajú priestor iných so svojimi príliš rozkročenými nohami.

Dopravca v španielskom hlavnom meste uviedol, že označenia nového zákazu bude umiestňovať vo všetkých autobusoch a bude tak žiadať mužov, aby sa pri sedení zdržali len na jednom sedadle a nezaberali priestor iných. Manspreading je preto označenie pre mužov, ktorí rozťahujú pri sedení nohy a neberú ohľad na osobný priestor iných.

Nová ikona znázorňuje muža s rozkročenými nohami, ktoré zasahujú aj do priestoru vedľajších sedadiel. Červené "X" signalizuje takéto sedenie ako nevhodné a neprijateľné správanie.
"Cieľom novej ikony je pripomenúť ľuďom potrebu udržiavať zdvorilé správanie a v autobuse rešpektovať priestor každého," uviedol madridský dopravca.
Madrid tak nasleduje dopravné systémy v niektorých ďalších mestách, ktoré takéto správanie tiež považujú za neprijateľné. Podobné kampane už realizoval New York, Mexico City, a tiež Japonsko.
"Nová ikona je podobná ikonám, ktoré už existujú vo viacerých dopravných systémoch po celom svete, a definuje postoj tela ako prekážku, ktorá obťažuje iných ľudí," uviedol dopravca.
Rozhodnutie agentúry nasleduje po mesiacoch kampaní skupín pre práva žien, na základe ktorých dopravca rozhodol, že "manspreading" je problém, ktorý je potrebné riešiť. Skupiny pre zavedenie týchto označení zhromaždili viac ako 10 000 podpisov.

Smart Move