Alstom odovzdal prvú električku Citadis X05
Alstom odovzdal prvú zo 60 električiek Citadis X05 pre dopravcu Transport for New South Wales (TfNSW) v Sydney.
Streda, 09. august 2017, olala
Sydney je prvým mestom na svete, ktoré bude s novými električkami Citadis X05 zabezpečovať moderné dopravné riešenia svetovej úrovne, ktoré uspokojí potreby rastúceho mesta.

Električka Alstom Citadis X05 z výrobného závodu vo francúzskom meste La Rochelle predstavuje najnovší vývoj v sortimente ľahkých koľajových vozidiel Alstom. Nové vozidlá prinesú znížením závislosti na motorových vozidlách a autobusoch v Sydney značný prínos, znížia emisie skleníkových plynov a hluk. Električky budú premávať v 67-metrovej súprave, s kapacitou až 450 cestujúcich, čo zodpovedá deviatim štandardným autobusom. Prevádzkovaná sieť bude mať prepravnú kapacitu až 13 500 cestujúcich za hodinu, následkom čoho bude na cestách v Sydney menej dopravných zápch a vyššia spoľahlivosť časov pre cestujúcich.

Pri vývoji nového vozidla boli v centre pozornosti cestujúci, hlavne s dôrazom na ich pohodlie. Električky sú vybavené dvojitými dverami, veľkými oknami v štýle balkónových okien, viacúčelovými priestormi, LED osvetlením a najvyššou úrovňou bezpečnosti, vrátane monitoringu CCTV, núdzovej internej komunikácie s dispečingom a najnovších nástrojov pre informovanosť cestujúcich.

Vplyv na životné prostredie bude minimalizovaný zvýšením energetickej účinnosti použitím elektrického brzdenia, motormi s permanentnými magnetmi, LED svetlami, senzorovou klimatizáciou a použitím farieb na báze vody a iných materiálov, ktoré nie sú nebezpečné pre konštrukciu. Každé vozidlo je na konci svojej životnosti (30 rokov) 98% recyklovateľné.

Prevádzkovaná sieť bude profitovať z využitia reverzibilných technológií Alstom HESOP, ktoré umožnia električkám obnovovať viac ako 99% energie, ktorá sa zvyčajne stráca počas brzdenia. Využitá energia sa môže opätovne použiť na pohon iných jazdiacich vozidiel, alebo sa vracať späť do siete.

V súčasnosti prevádzkuje električky Citadis od Alstomu viac ako 50 miest na celom svete. Model Citadis X05 bol prvýkrát vyrobený pre Sydney, ale čoskoro bude zaraďovaný aj do iných miest, vrátane Nice a Avignon (Francúzsko) a Kaohsiung (Taiwan).

alstom.com