Van Hool vyrobí prvý 100% elektrický autobus pre americký trh
Autokar CX45, ktorý bude mať čoskoro 100% elektrický pohon.
Ďalší
Van Hool, belgický súkromný výrobca autobusov, autokarov a priemyselných vozidiel, ako prvý predstaví v roku 2019 plne elektrický autokar typu CX45E pre severoamerický trh.
Utorok, 10. október 2017, olala
Za dodávateľa batériovej technológie si Van Hool vybral Proterru, konkrétne jej technológiu E2. 100% elektricky poháňané vozidlo bude mať dojazd viac ako 300 km a bude sa primárne používať na cestovanie pracovných skupín zamestnancov a/alebo na pravidelnú prepravu cestujúcich na kratšie vzdialenosti. Vozidlo bude navrhnuté a vyvinuté v belgickej materskej spoločnosti v Koningshooikt. Tam budú vyrobené aj prvé prototypy. V súčasnosti sa v macedónskom závode v Skopje vyrábajú modely CX35, CX45, neskôr sa tu bude vyrábať aj model CX45E.

"Toto oznámenie je čerešničkou na torte, keď oslavujeme 30. výročie spolupráce medzi spoločnosťou Van Hool a jej exkluzívnym partnerom ABC Bus Companies Inc. na severoamerickom trhu a po všetkých týchto rokoch tvrdej práce sa nám spoločne podarilo postaviť spoločnosť Van Hool na mapu Spojených štátov amerických. V súčasnosti pôsobí na severoamerických cestách viac ako 10 000 autobusov a autokarov Van Hool. Po prijatí žiadostí od zákazníkov o plne elektrický pohon sme hľadali riešenia. Van Hool je naozaj hrdý na to, že spolupracuje s Proterrou, priekopníckou spoločnosťou v oblasti vývoja a výroby batériových technológií," hovorí Filip Van Hool, generálny riaditeľ spoločnosti Van Hool. "Dieselový autokar CX45 sa stal referenčným autokarom na americkom trhu. Integrácia batériovej technológie CX od Proterra dosiahne tento autokar ďalšiu úroveň. Dlhodobý záväzok Van Hoolu k severoamerickému trhu dokazuje, ako rýchlo dokáže reagovať na potreby našich zákazníkov. "

Autokary Van Hool sú určené pre dlhé cesty medzi mestami, s dôrazom na pohodlie cestujúcich a prevádzkovú bezpečnosť zákazníkov. Najprv bude uvedený model CX45E, neskôr bude nasledovať kratší model CX35E. Nové modely CX45E a CX35E budú vybavené batériovou technológiou Proterra E2. Je to tá istá technológia ktorá nedávno prekonala svetový rekord 1 106 km na jedno nabitie. Prvé dodávky sa očakávajú v prvej polovici roka 2019.

S modelom CX45E Van Hool a ABC reagujú na dopyt po riešeniach so skutočne nulovými emisiami, ktoré môžu zlepšiť kvalitu životného prostredia a znížiť prevádzkové náklady, zatiaľ čo výkon, spoľahlivosť a bezpečnostné charakteristiky radu Van Hool CX zostávajú nezmenené. Rozhodnutie ponúknuť plne elektrický výrobok je priamym odrazom neustále sa meniacich potrieb trhu, ktoré sú inšpirované iniciatívami "čistej energie", udržateľnými dopravnými riešeniami a špecifickými preferenciami severoamerických spotrebiteľov v oblasti ekologických technologických riešení.

Model Van Hool CX45E, ktorý je vybavený modernou elektrickou technológiou Proterra je navrhnutý tak, aby bol na americkom trhu najefektívnejším a najvýkonnejším diaľkovým "eCoach". Od plne elektrického autobusu sa očakáva, že za rok úspešne ušetrí ovzdušie od stovky tisíc kilogramov emisií skleníkových plynov a súčasne ušetrí zákazníkom desiatky tisíc dolárov na náklady na pohonné hmoty a údržbu. Elektrický autokar zároveň ponúkne cestujúcim pohodlnejší, čistejší a tichší zážitok z jazdy.

TS: Van Hool
Filip Van Hool, generálny riaditeľ Van Hool.