SAD Žilina zaradila do prevádzky 30 autobusov Iveco Crossway novej generácie
Tridsať nových prímestských autobusov Iveco Crossway v troch špecifikáciách obstaral dopravca v rámci plánovanej obnovy vozidlového parku prímestskej autobusovej dopravy.
Pondelok, 16. október 2017, olala
Súvisaci článok:
SAD Žilina, a.s. uviedla na cesty dvadsať nových autobusov Iveco Crossway


Slávnostného uvedenia nových autobusov medzi existujúcu flotilu vozidiel sa dnes zúčastnili zástupcovia vedenia SAD Žilina, ŽSK, aj zástupcovia dodávateľov.
Celá akcia odovzdania mala starostlivo pripravený scenár, s podtitulom: "Z minulosti do budúcnosti za päť sekúnd!" Túto paralelu vyjadrovala úvodná jazda z areálu SAD historickým renovovaným autobusom Karosa ŠD 11 na autobusovú stanicu, kde prebehol celý akt odovzdania autobusov a ich slávnostné uvedenie do prevádzky a následný pomyselný presun v čase a návrat do areálu SAD nízkopodlažným autobusom novej generácie.

"Dnes zaraďujeme do prevádzky prímestskej dopravy 30 nových autobusov. Hovoríme, že tieto autobusy majú svojich "päť P": sú ekologické, bezpečné, pohodlné, prístupné a veľmi moderné. Ponúkajú najvyššie prvky aktívnej, aj pasívnej bezpečnosti, všetky sú vybavené bezpečnostnými pásmi, päť z nových autobusov je polonízkopodlažných, t.z. s mimoriadnym komfortom pre všetkých, vrátane imobilných cestujúcich. Čo sa týka ekológie, sú vybavené najmodernejšími ekologickými motormi Euro 6. Z hľadiska komfortu cestujúci iste ocenia pripojenie wifi, či informačné tabule, ktoré v priebehu trasy informujú o reálnom čase príchodu autobusu do najbližších zastávok. Sú spojené s GPS a prepočítavajú reálny čas. Nezabúdame ani na komfort pre vodičov," uviedol Ing. Peter Pobeha, generálny riaditeľ SAD Žilina, a.s.

Nové autobusy sú výnimočné hlavne svojou technickou výbavou, sú jednými z najmodernejších, ktoré jazdia po Európe. Konkrétne sa jedná o modely:
 • Iveco Crossway Low Entry 10,8 m - 5 ks, ktoré sú prvými takéhoto typu na cestách žilinského kraja
 • Iveco Crossway 10,8 m - 23 ks
 • Iveco Crossway 12 m - 2 ks

Autobusy budú jazdiť na najvyťaženejších linkách regiónu Žilina, Martin a Čadca, v nepretržitej prevádzke 7 dní v týždni. Nahradia staršie typy, ktoré sú už technicky, ale aj morálne zastaralé. Vyšší komfort prepravy zabezpečuje moderná klimatizácia s vykurovaním. Je prepojená s riadiacim panelom, ktorý zabezpečuje, že po nastavení teploty autobus sám zapína a vypína nezávisle kúrenie a v ovládaní tepelného komfortu zastupuje vodiča. Autobusy poskytujú vyššiu bezpečnosť, či už svojou konštrukciou, ale tiež bezpečnostnými pásmi na každom sedadle pre cestujúcich a cúvacími senzormi. Nové autobusy sú vybavené wifi pripojením (spolu s novými 30 autobusmi je wifi pripojenie už v 120 autobusoch dopravcu). Bezplatné internetové pripojenie SAD Žilina so ŽSK zavádza postupne od roku 2014.

Z technických parametrov vyberáme:
 • 5 ks autobusov v prevedení LowEntry (nízkopodlažný vstup, zadná časť so štandardnou výškou) - pre zjednodušenia nástupu a výstupu osôb zo zdravotným postihnutím, dôchodcov a mamičiek s kočíkmi. Tento trend vychádza zo stratégie rozvoja verejnej osobnej a nemotorovej dopravy do roku 2020 prijatej vládou SR;

 • všetky autobusy sú prvýkrát vybavené širokouhlými informačnými obrazovkami, na ktorých sa jedna časť využíva na dopravné informácie o najbližších zastávkach a čase dojazdu a druhá slúži pre informovanosť cestujúcich o ostatných službách;

 • autobusy sú vybavené aj wifi routrami s 4G pripojením pre cestujúcich, aj pre aktualizáciu informačnej časti obrazovky (dopravné informácie);

 • autobusy sú vybavené najmodernejšími motormi EURO 6, vďaka ktorým sa podstatne znižujú a nadnesene povedané - v niektorých mestách sú čističkami vzduchu;

 • všetky autobusy sú vybavené informačným systémom pre označenie smeru a to na prednej aj bočnej strane v vonkajšej strany vozidla (informácia pre nastupujúcich).

Známe sú aj trasy liniek, na ktorých budú jazdiť nové autobusy:
 • Crossway LE - smer: Turie, Višňové, Skalité, Turčianske Teplice;
 • ostatné - prevádzka Žilina - smer: Dlhé Pole, Strečno, Kysucké Nové Mesto, Lietava, Kunerad, Varín, Peklina, Veľké Rovné, Hlboké, Štiavnik;
 • ostatné - prevádzka Čadca - smer: Zákopčie, Klokočov, Kysucké Nové Mesto, Skalité, Nová Bystrica;
 • ostatné - prevádzka Martin - smer: Kraľovany, Trnovo, Jasenovo, Necpaly, Vricko, Ružomberok, Dolný Kubín.
Zľava Pavol Holeštiak, riaditeľ úradu Žilinského samosprávneho kraja, Ing. Peter Pobeha, generálny riaditeľ SAD Žilina, a.s, Ivana Strelcová, hovorkyňa SAD Žilina, Jan Kimla, obchodný riaditeľ Iveco Bus pre trhy strednej a východnej Európy, Jozef Pataky, zástupca dodávateľa Corex Vráble.
Kľúče od nových autobusov boli ukryté v takomto "darčekovom" balení.
A postupne odovzdané konkrétnym vodičom, spolu so želaním veľa šťastia na cestách a úspešných kilometrov.
Mali sme tiež možnosť prehliadky artefaktov, ktoré sa spájajú z históriou firmy v akejsi obradnej miestnosti zriadenej len pre tento účel.