Sustainable Bus Awards 2018: Víťazmi nových ocenení sú Iveco, VDL a Setra
Iveco Crossway LE Natural Power vyhral v kategórii medzimestských, VDL Citea SLFA-181 Electric v kategórii mestských autobusov, Setra ComfortClass 516 HD/2 v kategórii autokarov.
Sobota, 21. október 2017, olala
CNG autobusy v medzimestskej doprave, elektrické autobusy v mestách, dieselové na dlhé vzdialenosti. To je výsledok súťaže a ocenení Sustainable Bus Award 2018, ktoré sa odovzdávali v Kortrijku.

Cena, ktorú vytvoril a propaguje taliansky špecializovaný časopis Autobus, je prvým a jediným európskym ocenením, ktoré v oblasti autobusov uznáva udržateľnosť. Medzinárodnú porotu koordinuje Fabio Zammaretti (Vado e Torno Edizioni) a tvorí ju: za časopis Autobus - Roberto Sommariva, za francúzsky magazín Mobilités Magazine - Jean-Philippe Pastre, za nemeckú redakciu Ntt - Wolfgang Tschakaert (tiež organizátor International Bus & Coach) a za rakúsky časopis 1BUS Ernst Müller.

Cieľom vytvorenia tejto ceny je podpora novej kultúry mobility, a to nielen podpora využívania najmodernejších technológií z hľadiska kvalitatívneho vplyvu na životné prostredie, ale aj zohľadňovanie bezpečnosti vozidiel, t.j. schopnosť vozidla znížiť nebezpečenstvo pre cestujúcich, chodcov a vodiča. Udržateľnosť znamená aj vytvorenie pozitívneho obrazu vozidla v očiach širokej verejnosti. Z toho pohľadu prichádza do úvahy niekoľko aspektov, ako napríklad tiež hluk, recyklovateľnosť komponentov a všeobecné záväzky výrobcu v oblasti životného prostredia.

Sustainable Bus Award Intercity: Iveco Crossway LE Natural Power
Je to poprvýkrát, čo výrobca navrhol medzimestský Low Entry autobus s plynovým motorom. Iveco prijalo túto výzvu inovatívnym produktom. Na prednej časti strechy sú umiestnené štyri plynové nádrže (s objemom nad 1200 litrov), aby nedošlo k ovplyvneniu maximálnej výšky autobusu, ktorá zostáva rovnaká ako pri dieselových verziách. Iveco sa rozhodlo pre nový motor Cursor 9 CNG (360 hp a 1.650 Nm) a automatickú prevodovku, aby autobus vyhovoval rôznym potrebám. Vďaka vysokej kapacite nádrží autobus Iveco Crossway LE Natural Power sľubuje svoju autonómnosť viac ako 600 km, rovnako ako podobný dieselový autobus, avšak s výrazne zníženými emisiami znečisťujúcich látok.

Sustainable Bus Award Urban: VDL Citea SLFA-181 Electric
Budúcnosť mestskej mobility bude elektrická. Je to spoločný názor Európy a UITP. VDL je prvým výrobcom modulárneho elektrického pohonu pre všetky modely. Rad VDL Citea Electric zahŕňa modely 9 až 18,75 metra. Elektromotormi Siemens sú poháňané najmä 18 metrové autobusy. Sú schopné dodávať 210 kW pre špičkový krútiaci moment 3 800 Nm. Vďaka ľahšej karosérii môže VDL Citea SLFA-181 Electric odviezť na palube až 145 cestujúcich, čo je počet veľmi podobný porovnateľnému dieselovému autobusu. Citea Electric dokáže uspokojiť každú prevádzkovú a infraštruktúrnu potrebu vďaka ponuke, ktorá pokrýva nabíjanie cez pantograf, aj plug-in nabíjacie systémy.

Sustainable Bus Award Coach: Setra ComfortClass S 516 HD/2
13-metrový autobus s dvomi nápravami predstavuje nový štandard pre zájazdovú dopravu. Setra, so svojím autokarom ComfortClass S 516 HD/2, uviedla na trh autokar so špičkovými technickými vlastnosťami. Motor OM 470 Euro VI, spolu s Mercedes Powershift (6 alebo 8 stupňov) vytvára rovnováhu medzi komfortom a nízkou spotrebou, ktorá ťaží aj zo systémov PPC (Predictive Powertrain Control) a EDF (Eco Drive Feedback). Pre zvýšenú bezpečnosť prichádza Setra s FCG (Front Collision Guard) a s Aba 3 (Active Brake Assist 3).

Sustainable Bus Award Intercity: Iveco Crossway LE Natural Power. © BUSportál.
Sustainable Bus Award Urban: VDL Citea SLFA-181 Electric. © BUSportál.
Sustainable Bus Award Coach: Setra ComfortClass S 516 HD/2. (Ocenený autobus v stánku vystavený nebol. Na ilustračnom foto: Setra ComfortClass S 511 HD). © BUSportál.