Arriva v Európe rástla ďalší rok po sebe vďaka investíciám a inováciám
Arriva zverejnila svoje hospodárske výsledky za rok 2017. Tržby skupiny Arriva narástli o 4,9 percenta a dosiahli výšku 5,3 miliardy eur. Tento rast umožnil spoločnosti investovať takmer 400 miliónov eur do zlepšovania služieb pre cestujúcich.
Utorok, 27. marec 2018, olala
  • Skupina Arriva zaznamenala v roku 2017 4,9 % rast
  • Do zvyšovania kvality verejnej dopravy investovala skupina temer 400 miliónov eur

„Rok 2017 bol pre spoločnosť Arriva úspešný. Pokračovali sme v raste a rozsiahle sme investovali do inovácií, aby sme našim zákazníkom poskytovali pohodlnejšie a atraktívnejšie služby. Súčasťou inovácií bolo predstavenie mobilnej aplikácie na plánovanie cesty, bezkontaktných predajných systémov cestovných lístkov a nových platforiem na predaj cestovných lístkov v aplikáciách a na webových stránkach. Zároveň sme pokračovali v našom zameraní na podporu trvalo udržateľnej mobility. V Poľsku a na Slovensku sme predstavili systém zdieľaných bicyklov, vo Veľkej Británii a Slovinsku službu dopravy na zavolanie (DRT –Demand-responsive transport). Aj tieto naše kroky pomáhajú zmierniť dopravné zápchy a zlepšiť kvalitu ovzdušia v mestách," povedal Manfred Rudhart, CEO skupiny Arriva.

Medzi minuloročné úspechy skupiny Arriva patrí predĺženie zmluvy na vlakovú dopravu Northern Lines v Holandsku na obdobie 15 rokov v celkovej hodnote 1,6 miliardy eur a zmluvy na vlakovú dopravu Pågatågen vo Švédsku na obdobie 8 rokov v celkovej hodnote 550 miliónov eur. Spoločnosť zároveň získala väčšinový podiel v chorvátskej spoločnosti Autotrans Group (ATG), čo z nej robí najväčšieho súkromného autobusového dopravcu v krajine. Spoločnosť očakáva, že tieto úspechy jej prinesú v budúcich tržbách viac ako 2 miliardy eur.

Arriva sa stala prvým národným prevádzkovateľom autobusovej dopravy vo Veľkej Británii, ktorý ponúka službu dopravy na zavolanie pod názvom ArrivaClick. Táto inovatívna flexibilná služba je navrhnutá tak, aby zvýšila atraktivitu verejnej dopravy a povzbudila cestujúcich, aby vymenili svoje autá za cestovanie verejnou dopravou. Spoločnosť sa aj takto snaží prispieť k zlepšeniu životného prostredia a zníženiu dopravného preťaženie v mestách a ich okolí.

Ďalšie významné úspechy skupiny Arriva v roku 2017:
  • V Holandsku podpísala spoločnosť Arriva zmluvu so spoločnosťou Stadler na zavedenie prvej flotily hybridných vlakov na svete. Prevádzkovať ju bude na čiastočne elektrifikovanej trati medzi Leeuwardenom a Groningenom. Projekt je unikátny tým, že 18 vlakov sa zmení na súpravy s nulovými emisiami. Na miestach, kde železničná trať nie je elektrifikovaná, budú vlak poháňať batérie.
  • Vo Veľkej Británii investovala Arriva viac ako 200 miliónov eur vrátane nákupu 489 nových ekologickejších autobusov a do otvorenia dvoch nových dopravných stredných škôl v Derby a St Helens.
  • V Poľsku, na Slovensku a v Holandsku spoločnosť odovzdala do užívania službu zdieľaných bicyklov – bikesharing. Zdieľané bicykle zlepšujú mobilitu a prispievajú k zdravšiemu životnému štýlu.
  • Vo Švédsku otestovala spoločnosť Arriva priekopnícku technológiu „econospeed". Ide o systém, ktorý dáva vodičovi odporúčania pri šoférovaní s cieľom znížiť uhlíkovú stopu. Výsledky ukazujú zníženie spotreby paliva a uhlíkovej stopy až do 5 %.
TS: Arriva