Prvé autobusy Crossway Natural Power budú jazdiť v Moravskosliezskom kraji
23 prvých autobusov Crossway LE Natural Power bolo slávnostne odovzdaných v stredu, 6. júna 2018 v sídle spoločnosti ČSAD Karviná.
Pondelok, 11. jún 2018, olala
Nové autobusy Crossway NP s motorom IVECO CURSOR 9 NP, s dĺžkou 12 m budú obsluhovať oblasť Karvinska a Orlovska a poskytnú cestujúcim vysokú pridanú hodnotu vo forme kvality, komfortu, dizajnu a sú šetrné k životnému prostrediu.

Autobusy radu Crossway Natural Power mali svetovú premiéru na minuloročnom októbrovom veľtrhu Busworld v Kortrijku a prvých 23 autobusov Crossway LE Natural Power opustilo výrobnú linku vo Vysokom Mýte práve do Karvinej.

ČSAD Karviná v súvislosti s vysúťaženou dopravnou obslužnosťou oblasti Karvinska a Orlovska masívne investuje do obmeny a modernizácie svojho vozového parku. Len tento rok zaobstaráva celkom 63 nových autobusov v celkovej hodnote presahujúcej 360 miliónov korún.

"Vzhľadom k nášmu strategickému zameraniu na využívanie CNG ako alternatívneho ekologického paliva, bola skupina 3ČSAD so svojimi bohatými skúsenosťami s prevádzkovaním vozidiel s pohonom na stlačený zemný plyn hlavným iniciátorom vývoja tohto nového typu autobusu. Veľmi nás teší, že vývoj IVECO LE Natural Power bol dotiahnutý do konca, a na základe úspešného testovania sme mohli objednať prvých 23 kusov týchto vozidiel, ktoré rozširujú našu flotilu na aktuálnych 263 CNG autobusov a upevňujú tak našu pozíciu lídra CNG autobusovej dopravy nielen v Českej republike." uviedol Tomáš Vavřík, generálny riaditeľ 3ČSAD.

Produktový rad Crossway je nespochybniteľným lídrom vo svojej kategórii v Európe a je rozšírený o úplne nové vozidlo Crossway Low Entry Natural Power, ktorý je vybavený najnovšou generáciou motora IVECO CURSOR 9 NP. Toto ekologické vozidlo má mimoriadne vydarený a elegantný dizajn, predovšetkým vďaka nádržiam na stlačený plyn, integrovaným do strechy. Exkluzívne riešenie nádrží umiestnených v streche vozidla, patentované značkou IVECO BUS, v kombinácii s posilnenou konštrukciou, optimalizuje ťažisko vozidla, zlepšuje jeho stabilitu na vozovke a zvyšuje komfort pre vodiča aj cestujúcich.

Vďaka tomuto riešeniu sa vozidlo zároveň môže pochváliť najnižšou celkovou výškou na trhu (3 210 mm). S vozidlami radu Natural Power, ktoré majú podobnú výšku ako dieselový Crossway LE s klimatizáciou, teda nie je potrebné brať ohľad na cestnú infraštruktúru, ako sú mosty či podjazdy. Toto riešenie navyše nijako neovplyvňuje ani vnútornú výšku, ktorá zostáva dostatočne vysoká ako u všetkých autobusov Crossway (2 264 mm). S celkovou kapacitou nádrží 1 260 litrov (4 nádrže po 315 litroch) má vozidlo dojazd od 500 do 600 km v závislosti od typu využitia.

Obstarané autobusy Crossway LE Natural Power sú vybavené výkonnou klimatizáciou, ktorú cestujúci aj vodič ocenia v prichádzajúcom letnom období. Bezbariérový prístup v prednej a strednej časti autobusu spríjemní cestovanie predovšetkým starším cestujúcim, mamičkám s detskými kočíkmi či cestujúcim na invalidných vozíkoch. Naopak, mladším cestujúcim, skráti chvíle strávené v nových autobusoch WI-FI signál. Výrobca nezabúda ani na vodiča, ktorým ich každodennú prácu pomáha zvládať usporiadanie pracoviska, spĺňajúce prísne štandardy VDV, požadované na náročnom nemeckom trhu. S touto výbavou sa stáva cestovanie v autobusoch príjemnejšie, a súčasne sa významne zvyšuje predovšetkým pasívna bezpečnosť pre všetkých cestujúcich.

Obchodný riaditeľ IVECO BUS pre trhy strednej a východnej Európy Ján Kimla o nových autobusoch hovorí: "Rad IVECO BUS Natural Power je prevereným a maximálne ekologickým riešením mobility, využívajúcim zemný plyn a biometán. Vďaka nemu sme schopní ponúkať vozidlá šetrnejšie k prírodným zdrojom, životnému prostrediu a zdraviu obyvateľstva. Mimoriadny je predovšetkým ich prínos z hľadiska úrovne emisií pevných častíc a hlučnosti. Verím, že zákazník aj cestujúca verejnosť ocenia nielen tichú prevádzku, šetrnú k životnému prostrediu ale aj komfort a vysokú pridanú hodnotu."

IVECO BUS, ktorý je už 20 rokov lídrom na poli alternatívnych pohonov, opätovne potvrdzuje svoje vedúce postavenie v oblasti alternatívnej energie a ponúka vyspelé, poctivé a ekologické riešenie "od zdroja ku kolesu". Riešením Natural Power, vhodným pre všetky typy dopravy, navyše s veľmi pozitívnou ekonomickou bilanciou, sa IVECO BUS opakovane hlási so svojimi odbornými znalosťami do služieb trvalo udržateľnej dopravy.

Iveco Czech Republic, a.s.
Na fotografii zľava: Radomil Novotný, Product Manager Crossway; Ivo Muras, vedúci odboru dopravy a ''chytrého'' regiónu MSK; Jiří Kalousek, vedúci predaja IVECO BUS Česká Republika; Tomáš Vavřík, generálny riaditeľ 3ČSAD; Jakub Vyvial, riaditeľ divízie osobnej dopravy 3ČSAD.