Na rezorte dopravy dnes o spolatnení mýta
Na ďalšom stretnutí na ministerstve dopravy sa má overiť správnosť vystavovania faktúr za platenia mýta.
Pondelok, 22. február 2010, olala
(SITA) - Termín začatia opätovného platenia mýta na cestách 1. triedy by mohol byť známy po dnešnom rokovaní na ministerstve dopravy s registrovanými dopravcami o správnosti vystavovaných faktúr. Stretnutie sa malo podľa informácií agentúry SITA začať popoludní okolo 14:00. Predpokladá sa, že ak bude s overovaním údajov na faktúrach za prejazdené spoplatnené úseky všetko v poriadku, mýto by sa na hlavných cestách mohlo znovu platiť začiatkom alebo v prvej polovici marca. Ministerstvo dopravy musí kvôli tomu ešte vydať novú vyhlášku o spoplatených úsekoch.

Združenie cestných dopravcov Česmad Slovakia na poslednom rokovaní 12. februára požiadalo o ďalšie predĺženie termínu opätovného platenia mýta na cestách 1. triedy. "Bolo dohodnuté, že toto spoplatnenie bude zavedené až po skončení zúčtovacieho obdobia, až keď si dopravca overí správnosť faktúr a získa dôveru, že všetko je v poriadku," informoval Česmad Slovakia. Výstupné faktúry a podrobné výpisy sú podľa združenia skutočne detailné. Niektorí dopravcovia mali však stále problém s ich kontrolou na www.e-myto.sk, keďže súčasný systém je pre nich zložitý. Spoločnosť SkyToll prisľúbila spracovať podrobný, jednoduchý obslužný manuál na poskytnutie návodu, ako si skontrolovať faktúru a sadzby na základe zadania svojho mena a hesla už počas obdobia, kedy vozidlo jazdí. Požiadavky dopravcov sú podľa Česmadu Slovakia priebežne plnené. Na stretnutí pred vyše týždňom sa zaoberali kvalitou výstupných faktúr, zjednodušením práce dopravcov s detailnými výpismi k faktúram, ako aj termínom spustenia spoplatnenia ciest 1. triedy.

Výber mýta na cestách 1. triedy je dočasne zastavený od 14. januára. Pôvodne malo toto opatrenie platiť do konca januára, kým sa neupravia na kratšie spoplatnené úseky, aby dopravcovia platili toľko, koľko prejazdia. Pre problémy s prehľadnosťou údajov na faktúrach a prílohách bolo spomínané rozhodnutie odložené na neurčito.